Якісний сейф – це не просто міцна металева скринька із замком. Насамперед цей виріб пройшов сертифікацію, яка підтверджує надійність захисту від злому або вогню збережених усередині цінностей. Але проблема в тому, що існують дуже різні як класи зламостійкості сейфів, так і стандарти вогнестійкості. Тому складно, наприклад, однозначно сказати, які сейфи найскладніше зламати. Відповідь на це запитання вимагає занурення у тему – з чим допоможе наша стаття!

Чим відрізняються різні моделі сейфів

Якщо охопити всі представлені над ринку види сейфів, то залежно від рівня їхньої захищеності вони поділяються на кілька груп:

  • Незахищені. Це найдоступніші базові моделі. Як правило, ці шафи мають досить прості замки та одинарні стінки завтовшки не більше 1-2 мм. Через це не дуже актуальне питання, яка вага підійде для домашнього сейфа – це максимально полегшені моделі. Вони захищають речі, що зберігаються всередині, по суті тільки від дітей, колег по офісу або дрібних злодюжок. А досвідчений крадій відкриє їх буквально за 2-3 хвилини.
  • Зламостійкі. Такі металеві шафи відрізняють товстіші, зазвичай подвійні стінки зі сталі щонайменше 2-3 мм, складні замки (наприклад, вище класу стійкості до злому VDS 1) та хитрощі на кшталт захисту від висвердлювання замку або петель. Але головне – сертифікат на сейф. Цей документ підтверджує чітко визначений рівень захищеності від злодіїв. В наш час існує багато стандартів та спеціальних випробувань на стійкість до злому.
  • Вогнестійкі. Такі моделі мають подвійні стінки. Але вони заповнені не, наприклад, бетоном, як у зламостійких, а термостійким матеріалом. Завдяки цьому навіть при пожежі всередині сейфа зберігається невисока температура. Все це теж підтверджується випробуваннями відповідно до тих чи інших норм. У результаті в шафі, яка має сертифікат вогнестійкого сейфа, можна сміливо зберігати готівку, документи, фотографії, цифрові носії на кшталт флешок тощо.
  • Вогнезламостійкі. Ці шафи підходять тим, хто не готовий миритися з якимись компромісами та бажає отримати максимум захисту. Адже такі сейфи не бояться ані професійних злодіїв, ані вогню. Це підтвердить кілька відповідних сертифікатів. Але врахуйте, що вартість таких виробів – найвища. Хоча завжди можна вибрати виробника зламостійких сейфів цього типу із демократичною ціновою політикою.

Про кожну з цих категорій варто розповісти докладніше.

Як впізнати захищений від злому сейф

Щоб визначити, які сейфи найскладніше зламати, слід уважно вивчити їхні документи. Наразі сертифікація сейфів в Україні проводиться в основному за двома нормативами: ДСТУ EN 14450 та ДСТУ EN 1143-1. Обидва повністю ідентичні аналогічним стандартам ЄС. При цьому перевірки шаф на стійкість до злому проводяться лише у лабораторних умовах спеціальними організаціями, затвердженими у Національному агентстві з акредитації України. Що стосується Європейського союзу, там аналогічне завдання виконує European Certification Body, або ECB-S, в рамках European Security Systems Association, ESSA. При цьому їх підходи до роботи є суворішими, ніж у нашій країні. У Європі, наприклад, єдині методи тестування в усіх лабораторіях, а у нас вони можуть відрізнятись від одного випробувального центру до іншого. Документи із позначкою від ECB-S визнають навіть страхові компанії. Завдяки цьому в ЄС можна застрахувати такий сертифікований сейф. Більш ніж промовистий факт про рівень захисту!

Зрозуміло, вірити продавцям на слово, що цікава для вас шафа сертифікована, не можна. Пам'ятайте: сейф, що доказав рівень своєї зламостійкості, – це насамперед 2 артефакти:

  • Сертифікат. Це папір, який може видаватися як на серійну модель, так і на окремий виріб. Чи це буде український сертифікат на сейф за ДСТУ, чи європейський від ECB-S, він має суворо регламентований зовнішній вигляд, різні види захисту від підробок та описує повну технічну інформацію про шафу (від вказівки виробника до дати випуску).
  • Шильд. Цим словом називають невелику металеву пластину, де дублюється основна інформація про вироб. До неї відносяться клас зламостійкості та вказівка сертифікуючого органу, назва виробника та моделі шафи, дата виробництва, маса виробу та серійний номер сейфа. Сама табличка кріпиться на внутрішній стороні дверцят.

Стандарт ДСТУ EN 14450

Окремо потрібно описати кожен із чинних у нашій країні стандартів із перевірки сейфів. Почати треба з ДСТУ EN 14450 – як найпростішого. Його офіційна назва: «Вимоги, класифікація та методи випробувань на міцність злому. Шафи для безпечного зберігання». Відповідно до цього формату, вся перевірка на стійкість до злому виконується за допомогою малопотужних механічних та ручних інструментів. Такий тест тривалістю трохи більше 5 хвилин проводить один випробувач. При цьому в результатах враховується саме загальний час випробування шафи: від початку до повного завершення. Коли тест закінчено, отримані показники вносяться до спеціальної формули, яка використовується для розрахунку індексу SU, скорочення від Security Units. По суті, SU вказує кількість хвилин, які знадобилися випробувачеві для відкриття цієї шафи. Як бачите, така сертифікація сейфів дуже проста, і методика максимально наочна.

Цей український норматив ДСТУ передбачає наявність фактично лише двох класів зламостійкості сейфів:

  • S1. Це повна протилежність відповіді на запитання, який сейф неможливо зламати! Адже у всіх шаф, класифікованих за принципами EN 14450 S1, індекс SU складає лише 2.00. Тобто цей сейф відчиняється професіоналом лише за 2 хвилини.
  • S2. Клас зламостійкості S2 – це, звичайно, більш високий рівень захисту. Але він досить далекий від надійного стандарту. Адже мінімальний опір для доступу до внутрішнього простору дорівнює 5.00 SU. Тому насправді цей рівень захисту не набагато кращий за перший.

Якщо ж узагальнити ситуацію з цим типом сертифікації захищених шаф, то можна сказати: вони підходять для зберігання вдома або в кабінеті не дуже цінних речей. Наприклад, це може бути сейф для документів бухгалтерії, офісного архіву тощо. Але великих сум грошей, дорогих ювелірних виробів або, наприклад, зброї в такій шафі краще не тримати. До речі, якщо вас цікавить вибір саме збройового сейфа, тоді читайте цю статтю. У ній ви дізнаєтесь про всі важливі характеристики таких шаф!

Стандарт ДСТУ EN 1143-1

Офіційна назва цього документа: «Засоби безпечного зберігання. Вимоги, класифікація та методи випробування на міцність щодо злому. Сховище, двері сховища, сейфи та АТМ сейфи». І цей норматив набагато суворіший, ніж ДСТУ EN 14450. За ним перевіряють навіть повноцінні банківські сховища! При цьому відмінності від минулого стандарту у всьому: як у випробуваннях, так і в розбивці на категорії.

Отримати сертифікат на сейф за таким ДСТУ складніше, оскільки перевірка на стійкість до злому дуже серйозна. Наприклад, ті самі ручні та механічні інструменти не просто потужніші, а ще й розділені відразу на кілька категорій. Наприклад, до групи А відносять шурупокрути, короткі молотки та ломи, а до B – вже довгі ломи, кувалди та деякі види свердел. А в C і D згадують навіть перфоратори, термічні та дугові фрези, дискові алмазні різаки й схожі інструменти для злому металевої шафи… Що примітно, у цих категоріях враховувалися всі фактори: від ефективності та складності використання інструменту до шуму, який він спричиняє під час роботи!

Тест також організований інакше, ніж у першому стандарті. По-перше, у випробуванні бере участь вже 2 групи «зломщиків». Перша має отримати частковий доступ до вмісту сейфа, коли всередину можна розмістити різні за формою бруски довжиною 15 см. А завдання другої групи – повний доступ, коли розмір тестових брусків збільшується до 40 см. По-друге, при визначенні часу на злом враховується лише таймінг впливу згаданих інструментів на металеву шафу. Визначені в ході випробувань показники вносяться до формули, щоб отримати індекс RU, від Resistance Unit. Фактично параметр вказує на мінімальну кількість хвилин опору певному інструменту згідно сертифікації. І це набагато ближче до відповіді на запитання, який сейф неможливо зламати!

В результаті, згідно з ДСТУ EN 1143-1, виходить поділ більш ніж на 10 класів стійкості до злому сейфів:

  • H0/0. Фактично, це два окремих класи, але відмінності між ними мінімальні, тому їх часто розглядають разом. Це мінімальний рівень захисту, хоч і він перевершує клас зламостійкості сейфа S1. Адже у подібних шаф RU як часткового, так і повного доступу дорівнює 30, а товщина стінок доходить до 5 мм.
  • I. У таких моделей стінки мають до 9 мм і дверцята – до 10 мм. Ще є захист від висвердлювання та вибивання замка. У результаті якщо RU часткового доступу тут ті ж 30 одиниць, то повного – вже 50. Ці шафи дуже популярні в домашніх умовах, а головне – вибрати хорошого виробника сейфів.
  • ІІ. Подібні моделі ще відносяться до видів легких сейфів, але їхня маса на межі – від 120 кг. Така вага пояснюється не тільки збільшеною до 12 мм товщиною металу, але й армованим бетоном у подвійних стінках. За рахунок цього RU становить 50 та 80 одиниць для часткового та повного доступу відповідно.
  • ІІІ. Метал товщиною 18 мм, бетон-наповнювач від 50 до 70 мм, 2 потужні замки для сейфів із блокуванням ригельної системи при спробі силового злому – все це робить подібні шафи більш ніж надійними. Їх RU складає 80/120. За ДСТУ та нормами НБУ, у такій шафі допустимо зберігати цінності на суму до 5-6 млн грн.
  • ІV. З цього класу починаються комерційні категорії, а для дому їх характеристики можуть бути навіть надмірними. Маса сейфа стартує від 400 кг, товщина подвійних стінок до 100 мм, метал до 20 мм, не менше 2 захищених замків та RU 120/180. Цього вистачить для фінустанов, де, за ДСТУ та НБУ, зберігають до 10 млн грн.
  • V. Фактично це вже банківські моделі, де можна віднайти відповідь на питання, які сейфи найважче зламати. Такий клас пропонує загальну товщину стінок 200 мм, 2 або 3 замки вищого класу, а вага шафи сягає не менше 500 кг. На тестах ці моделі демонструють RU 180/280. У них можна розміщувати вже до 16 млн грн.
  • VI/VII/VIII. Це вже той випадок, коли важко відразу зрозуміти, чим відрізняється сейф від сховища. Такі шафи мають великі габарити, масу від 1000 кг і товщину металу 100 мм. А RU у VI, VII та VIII класів коливається від 270/400 до 550/825. Допустима ж вартість речей, що зберігаються, – від 32 до 160 мільйонів гривень.
  • XIX та вище. Ці класи описують не так шафи, як двері сховищ! Ці деталі з посиленою рамою важать понад 1000 кг, мають багатосторонні замки і навіть іноді внутрішні ґратчасті дверцята. Тому їхня RU стартує від 700/1050, а вартість вмісту знаходиться в діапазоні від 240 до 960 млн! Тому навіть сейф 9 класу зустрічається не в кожній фінансовій установі.

Як підсумок за описаними класами обох ДСТУ: завжди необхідно пам'ятати, навіщо потрібні зламостійкі сейфи саме вам. Якщо вам потрібно зберігати сімейний архів фотографій, достатньо навіть EN 14450 S1. Якщо ж мова про справді великі суми у заміському будинку, тоді варто дивитися у бік III та IV класів за EN 1143-1. Подібні сейфи міцні та оснащені відповідними замками. Втім, замок – це окрема тема. Якщо ви хочете дізнатися більше про неї, читайте статтю за цим посиланням.

А ще не варто забувати про умови зберігання. За наявності сигналізації для сейфа та охорони на об'єкті вимоги до зламостійкості самої шафи можна навіть трохи пом'якшити. Адже підвищення класу помітно впливає на вартість виробу. Вважається, що ціна сховища не повинна перевищувати 20% вартості його вмісту. Інакше покупка буде нераціональною з економічного погляду.

КЛАСИ ЗЛАМОСТІЙКОСТІ ПО EN1143-1

Клас
стійкості
до зламу

Мінімальне значення супротиву, Єс
для часткового зламу
Мінімальне значення супротиву, Єс
для повного зламу
Міцність 
кріплення, кН
Кіл-ть
Замків
Клас замка EN
0 30 30 50 1 А
I 30 50 50 1 А
II 50 80 50 1 А
III 80 120 50 1 В
IV 120 180 10 2 В
V 180 270 100 2 В

Як впізнати захищений від пожежі сейф

Частині покупців важливий захист вмісту шафи не стільки від викрадача, скільки від вогню. Для таких завдань створюються спеціальні вогнестійкі вироби. Як було зазначено вище, у таких сейфах подвійні стінки заповнюються термо- і вогнестійкими матеріалами. Також по периметру дверей прокладається термострічка, яка при нагріванні здатна розширюватись та покращувати ізоляцію вмісту шафи від вогню зовні. Ці хитрощі допомагають шафі з цінностями пережити навіть дуже сильну пожежу.

Звичайно, існує своя сертифікація сейфів такого типу. Вона також ґрунтується на специфічних випробуваннях. Наприклад, за найбільш поширеним ДСТУ EN 15659 сейф поміщають у вогняне середовище з температурою понад 1100° C і заміряють, як довго в ньому триматиметься температура на рівні 170° C (у таких умовах папір зберігає свою структуру та вигляд). Важливо врахувати, що звичайна пожежа у побутових умовах рідко перевищує поріг в 800° C. Тому в ході тестів показники виходять із певним запасом. А ще на випробуваннях за вказаним вище стандартом металеву шафу можуть кидати на підлогу, обливати потужним струменем води та ще раз нагрівати. Все це має імітувати мало не всі ризики, які можливі при реальній пожежі та її гасінні.

Описані правила далеко не єдині можливі. Вогнестійкі види сейфів можуть бути сертифіковані в Україні за декількома стандартами, які повторюють ухвалені в ЄС правила:

  • ДСТУ EN 13501-1. Офіційна назва документа: «Пожежна класифікація будівельних виробів та будівельних конструкцій». Цей стандарт стосується переважно повноцінних кімнат-сховищ, адже сейф – це не тільки шафа. За цим ДСТУ є 6 класів та класифікація за окремими параметрами (на зразок димовиділення матеріалу під час нагрівання та займання).
  • ДСТУ EN 1047-1. Цей стандарт називається «Засоби безпечного зберігання. Вимоги, класифікація та методи випробувань на вогнестійкість». Сертифікат вогнестійкого сейфа в цьому випадку видається на основі спеціальних тестів, під час яких шафа піддається впливу нагріву та вогню протягом від 1 до 2 годин. Це дозволяє оцінити захист вмісту під час пожежі.
  • ДСТУ EN 15659. Основний під час випробувань стандарт має офіційну назву «Засоби безпечного зберігання. Класифікація та методи випробувань на вогнестійкість. Кошти з обмеженою вогнезахисною здатністю для безпечного зберігання паперових носіїв інформації». Саме на нього в основному і орієнтуються там, де використовують вогнестійкі сейфи типу.

Коли ви шукатимете вогнестійку модель, яка пройшла випробування за останнім стандартом, то вибір буде між двома варіантами сертифікації:

  • LFS 30P. Така шафа здатна зберігати в собі прийнятну температуру не менше 30 хвилин. Це оптимальний варіант, якщо ви хочете купити сейф для домашніх цінностей, документів середньої важливості тощо.
  • LFS 60P. Цей сертифікат на сейф передбачає вдвічі кращі характеристики – до 60 хвилин підтримки всередині шафи тих самих 170° C. Це стане в пригоді для особливо цінних паперів або об'єктів з високою пожежною небезпекою.

А ще пам'ятайте про просте правило. Сертифікація сертифікацією, але бути впевненим в якості виробу можна на 200%, тільки якщо вибрати перевіреного виробника вогнестійких сейфів. Адже такі компанії намагаються не просто вкластися в нормативи, а й перевершити їх, щоб гарантувати покупцям справжнє збереження їхніх речей.

Клас вогнестійкости

Максимально допустима температура

всередені сейфа, С

Ліміт вогнестійкості,
хвилин
Обєкт зберігання
30Б 170 30 Грошові купюри, бумажні документи

60Б

170 60 Грошові купюри, бумажні документи
90Б 170 90 Грошові купюри, бумажні документи
120Б 170 120 Грошові купюри, бумажні документи
30Д 70 30 Магнитні диски, стрічка, кіно- та фотоплівка
60Д 70 60 Магнитні диски, стрічка, кіно- та фотоплівка
90Д 70 90 Магнитні диски, стрічка, кіно- та фотоплівка
120Д 70 120 Магнитні диски, стрічка, кіно- та фотоплівка
30ДИС 50 30 Гнучкі магнитні диски
60ДИС 50 60 Гнучкі магнитні диски
90ДИС 50 90 Гнучкі магнитні диски
120ДИС 50 120 Гнучкі магнитні диски

Які ще можуть бути варіанти захисту у сейфах

Металеві шафи можуть бути не тільки зламо- або вогнестійкими, але і, як уже було зазначено на самому початку, вогнезламостійкими. Це можливо за рахунок додавання в той же, скажімо, армований бетон у подвійній стінці додаткового шару з термостійкого матеріалу. Якогось загального стандарту у цьому випадку немає. Такі моделі окремо проходять через різні сертифікації та одержують ті ж класи вогне- та зламостійкості сейфів. Тобто конкретна шафа може мати, наприклад, сертифікати ДСТУ EN 14450 S2 та ДСТУ EN 15659 LFS 30P.

Також варто зазначити, що лише захистом від злодіїв та пожеж виробники сейфів не обмежуються. Наприклад, шафи можуть зберігати вміст від намокання під час затоплення. Ще є моделі із захистом від впливу магнітного поля. Останнє цінне для цифрових носіїв інформації та об'єктів із несприятливим середовищем цього типу. Втім, все це вже більш екзотичні та рідкісні варіанти. Зазвичай їх виготовляють на індивідуальні замовлення.

Як встановити сейф

В обговоренні того, які сейфи найважче зламати, не можна забути й тему монтажу таких шаф. Якщо виріб досить складний для розкриття, зловмисники можуть спробувати забрати його із собою і отримати доступ до вмісту в спокійній обстановці та без зайвого поспіху! Звісно, у цьому разі необхідно врахувати, яка вага підійде для домашнього чи офісного сейфа. Якщо маса перевищує, наприклад, 500 кг, то непомітно винести таку шафу неможливо. Втім, експерти радять подбати про кріплення будь-якого, навіть найбільшого і важкого виробу.

При обговоренні монтажу металевої шафи для цінностей важливо врахувати, що всі види сейфів по суті умовно поділяються на великі групи:

  • Вбудовані. Ці моделі ставляться безпосередньо в стіну будівлі, а в крайньому випадку – у нішу. Це дозволяє вбити двох зайців: закрити відразу кілька стінок від злодіїв та сховати шафу від стороннього погляду картиною, дзеркалом або, наприклад, традиційними меблями. Звичайно, помилково очікувати, що це відповідь на те саме запитання, який сейф неможливо зламати, але шанси на успіх у злодія будуть помітно нижче. При виборі вбудованої моделі слід врахувати кілька аспектів. Перший: такий сейф найкраще інтегрувати у стіну на стадії будівництва. Бо навіть за капітального ремонту це не завжди можливо. Другий: неприпустимо встановлювати подібну шафу в тонку, до 30-40 см, стінку, що межує із сусідньою кімнатою. Адже в цьому випадку злодії можуть спробувати підійти до сейфа ззаду. У моделей, що вбудовуються, тилова стінка нерідко має зменшену товщину.
  • Стандартні. Ці сейфи, як і будь-які шафи, встановлюються на підлогу в готовому приміщенні. Бувають моделі без можливості кріплення, але їх в принципі не варто розглядати як захищені. Хороший сейф повинен мати щонайменше 2 анкери на поверхні, яка з'єднується зі підлогою або стіною будівлі. Причому таких поверхонь краще мати 2 або 3. Тоді сейф можна поставити, наприклад, у кутку і закріпити за підлогу та 1-2 стіни. Це дуже безпечна схема. Щоправда, не забудьте переконатися, що «якірні» точки надійні, і анкери не можна випиляти з місця кріплення. Вони повинні бути в бетоні, цеглині чи металі, але ніяк не в дерев'яному перекритті або декоративній стіні з гіпсокартону. Втім, треба визнати: все це є актуальним, якщо маса сейфу не перевищує 500-800 кг. А якщо він важить більше тонни, його навряд чи зможуть непомітно винести без відома…

Також необхідно згадати меблеві та компактні, замасковані під побутові предмети сейфи. Їхня головна перевага – у непомітності. Злодії можуть не знайти такі схованки! Щоправда, залишається питанням, наскільки ефективним є маленький сейф. Адже такі моделі рідко проходять якусь серйозну сертифікацію сейфів в Україні. Як мінімум через габарити таких шаф у них немає можливості зробити товсті стінки. А якщо ви хочете дізнатися більше про вибір сейфа загалом, читайте статтю за цим посиланням. Тут розказано про все: від розмірів до обладнання та дизайну!

Де замовити сертифікований сейф

При покупці металевих шаф для цінностей найголовніше – бути впевненим у їхній якості. А тому краще звернутися до «Таргетгруп»! На це є кілька причин:

  • Широкий вибір. У нас представлені будь-які види сейфів різних класів як ДСТУ EN 14450, так і ДСТУ EN 1143-1 та ДСТУ EN 15659.
  • Гарантія. На кожен захищений виріб ви отримаєте оригінальний сертифікат вогнестійкого або зламостійкого сейфа.
  • Грамотна підтримка. Наші консультанти підкажуть, чим сейфи відрізняються від повноцінних сховищ та який сейф майже неможливо зламати.
  • Вигідні ціни. У нас ви зможете вибрати продукцію найкращих виробників зламостійких сейфів за оптимальною вартістю!

Вибирайте сейфи з компанією «Таргетгруп» – і будьте на 100% впевнені у збереженні своїх цінних речей хоч удома, хоч в офісі!